פתיחת עוסק מורשה – מה זה אומר?

אם יש לכם עסק ואתם מתחילים תהליך של פתיחת עוסק מורשה, מאמר זה הוא בשבילכם!

סוגי עסקים

ישנם שלושה סוגים של עסקים אפשריים: עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ. עוסק פטור הוא השונה ביותר משאר הסוגים, מפני שהוא היחיד שפטור מצד אחד מתשלום למע"מ, אבל מן הצד השני הוא גם לא זכאי להחזרים בגין הוצאות העסק. כמו כן, עסק יכול להיות עוסק פטור רק עד הכנסה שנתית מסוימת, המשתנה מדי פעם בפעם. העוסק המורשה זכאי לקבל החזרים בגין הוצאות ובדרך כלל מדובר על עסק פרטי וקטן. חברה בע"מ היא חברה, המעסיקה עובדים נוספים וההבדל העיקרי הוא, שבעליה מוגנים במקרה של פשיטת רגל.

למה לא עוסק פטור?

עוסק פטור, שנקרא גם עוסק זעיר, הוא עסק קטן עם הכנסות קטנות. בדרך כלל, מדובר על עסקים בתחילת דרכם וכדי להקל עליהם, המדינה נותנת להם פטור מתשלום מע"מ. הבעיה היא, שעוסק פטור לא זכאי להחזרים בגין ההוצאות שלו והיות שמדובר על תקופה בה אין הרבה הכנסות, אבל יש הרבה הוצאות של פתיחת עסק חדש, זה בדרך כלל יוצא מאוד לא משתלם לעסק מבחינה כלכלית.

היתרונות של פתיחת עוסק מורשה

היתרון הראשון של פתיחת עוסק מורשה הוא האפשרות להזדכות על ההוצאות של העסק ולעתים קרובות מדובר על סכומים גדולים למדי. יתרון נוסף הוא מול לקוחות וספקים: כאשר העסק יכול לתת חשבונית מס והלקוחות שלו יכולים להזדכות גם כן עבור ההוצאה במע"מ, הרי שזה יכול להשפיע משמעותית על המכירות. כמו כן, עוסק מורשה תמיד עושה רושם יציב יותר בפני לקוחות וספקים.

מה שצריך לקחת בחשבון

כשמחליטים על פתיחת עוסק מורשה חשוב לקחת ברצינות את החלק הכספי של העסק ולכן מומלץ לפנות לאיש מקצוע לצורך הנהלת חשבונות לעוסק מורשה וחשוב שיתמחה בטיפול בתיקים של עוסק מורשה כדי להימנע מטעויות בהנהלת החשבונות, שיכולות להיות מאוד קטנות, אבל לעלות לכם ביוקר! התיק כולל טיפול בכל הנוגע לביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה ויכול לתת לכם שקט בכל הנוגע לפן הזה של העסק.